Dizi Film

Breaking Bad

Yazar: admin

C10 H15 N

Breaking Bad! Tüm zamanların gelmiş geçmiş en yüksek reyting alan dizisi. Şimdilerde İstanbul’da da bir kafeye ilham kaynağı olmuş, çok da güzel olmuş.Walter Coffee Roastery isimli mekan çok ilgi görececek gibi görünüyor.

WARNING!!: Bolca spoiler içeren bu yazıyı diziyi bitiren izleyicilerin okumasını tavsiye ediyorum.

Eşimle izlemeye başladıktan sonra neredeyse bir ay içinde bitirdiğimiz bu koca beş sezonluk dizi, eşimin de dediği gibi cepte en az  500 kağıt bırakmıştır bize. Gerçek şu ki haftasonları dahil bizi tv ye bağlayan dizinin detaylarına bakmak istiyorum sizler için. Aslında bu detaylarla yeniden bile izlemek isteyebilirsiniz.

Breaking bad İngilizce ‘de “yoldan sapmak,otoriteyi yok saymak” anlamlarına geliyor. 2008 de başlayıp 2013 ‘te biten dizi 16 Emmy ödüllü bir kara mizah. Başrollerde Bryan Cranston,  Anna Gunn ve hiç oyunculuk dersi almamış olan Aaron Paul yer alıyor. Bryan Cranston ‘ı Malcolm in the middle ‘dan da hatırlarsınız. Yine aile babası ama ne baba! Engelli bir oğlu ve doğmak üzere olan bir kızı olan kimya öğretmeni baba akciğer kanseri olduğunu öğrenince tepesi atıyor. Eski bir öğrencisiyle metamfetamin işine giren Walter White nam-ı diğer Heisenberg para karşılığı istemediğimiz işlerde çalışmak zorunda kalan biz fahişeleri simgeliyor aslında. Gelelim dizinin ayrıntılarına. Detaylı olarak ve orijinal şekilde okumak isteyenlere birkaç site şöyle ki:

breaking bad’de sembolizm

breaking bad de renk teorisi

breaking bad’de kaçırmış olabileceğiniz detaylar

RENKLER

 Dizi oyuncuların tercih ettiği renklerin her biri başlı başına bir tema ve birbirleriyle olan ilişkilerinin sembolüdür.  Şöyle ki:

“Walter ‘ın alter egosu Heisenberg dizide sıklıkla yeşil giymekteydi ki bu renk de renk çarkında dizideki en yakın partnerleri mavi giyen Skyler ve sarıyı tercih eden Jesse nin karışımıdır. Mavi, saflık ve güvenliği temsil ediyormuş.Hatırlarsanız methin rengi de maviydi ve yüksek saflık derecesini gösteriyordu.

From the changing colours of the major characters' clothes:

bkz. buzzfeed

Dahası Heisenberg in yeşili genelde turuncu tonları  ve kırmızı giyen Hank in karşısında bulunur. Turuncu da gerçek hayattaki gibi uyarı simgesiymiş. Sonraki olayların tehlikeli olabileceğini gösteriyormuş. Marie, Hank ve Skyler’ ın arasında mor ile temsil edilir.Sembolü: lüks, emniyet.

C10H15N

Walter White’ın renksiz giysileri bakın neyi simgeliyormuş:Sembolü: çıplaklık, transparanlık

Peki Heisenberg ne giyiyordu hatırladınız mı? Tabii ki yeşil; sembolü: açgözlülük, para

İlk bölümde hatırlarsanız Heisenberg iç çamaşırıyla yeşil bir gömlek giymişti. Pantolonunu ilk bölümde kaybeden Heisenberg sonraki bölümlerde para varilini sürüklerken pantolonun yanından geçip gidecektir.

Walter Jr. ın yeşil giydiği tek sahne, babası için para topladığı ve gerçekten de var olan site SaveWalterWhite.com u  kurduğu sahnedir.

SEMBOLLER

C10H15N

Breaking bad’de nesnelerin önem ve anlamı yavaş yavaş ortaya çıkar. Dizinin her bölümü farklı sembol ve atıflarla doludur bir bilmece gibi. İşte birkaçı:

 SİNEK

episodes

Sinek Breaking Bad de yaygın bir semboldür.suç,pişmanlık, kirlilik ve Walter ın hayat kontrolünün kaybı olarak düşünülüyor. Laboratuara sinek girdiğinde Walter adeta deliye dönüyor.

W.W.

Walter “Walt” Whitman   Amerikalı şair, deneme yazarı ve gazeteci. Walter White’ın adını anımsatan isim 5. sezonun ortalarına dek kullanılmıştır.

PİNK TEDDY BEAR

Dizi boyu karşımıza çıkan oyuncak ayı, Walt ‘un sevdiklerine verdiği zararın yavaş yavaş ortaya çıkmasını temsil ediyormuş. Ayrıca Gus ‘un ölüm sahnesindeki suratı da ayıya benzetilmiş.

Son olarak İmdb notu 9.5 olan dizinin yapımında gerçek bir öyküden esinlenildiği de konuşuluyor bu günlerde. Tabi bu olay örgüsünde mi olmuştur bilinmiyor ancak herkesin hikayeye bu denli inanmasının nedeni belki karakterlerin çok bizden olması olabilir.

PS:Breaking bad hayranlarının dizi ürünlerini Türkiye de bulmaları zor olabiliyor. Gittigidiyor  gibi sitelerden birkaç ürün bulabilirsiniz ya da benim gibi pinterest’den ilham alarak kendiniz üretebilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz