Kedi Kitap Yazar

Kedi Mektupları

Yazar: admin

“Aylardan Mırtav, Aşk Mevsimi…”

diyor Oya Baydar romanın ilk sayfalarında. Geçen hafta incelediğimiz White God filmine benzer biçimde bu seferki kahramanlarımız kediler. Hani kedili bir eve gittiğinizde şöyle bir koklar ya pisiler sizi önce… Bu kitapta da kediler koku mektupları aracılığıyla haberleşiyorlar. Küçük burunlar küçük rayihalarla titreşiyor, mutlu oluyor ya da üzülüyor. Siz de belki farkında olmadan evinizdeki kedinizin mektubunu taşıyor olabilirsiniz ayakkabınızda ya da çantanızın püskülünde, kim bilir?

Kedi Mektupları'nda

’80 döneminde Almanya’ya sığınmak zorunda kalan, 12 yıl sürgünde yaşayan Oya Baydar, kedi sembolünü kullanarak o dönemin sürgün yaşamlarını betimlemiş Kedi Mektupları’nda. Romanda kedileriyle gurbette yaşayan insanların evlerine/memleketlerine duydukları özlem anlatılıyor. ‘Kedi evine, köpek sahibine bağlıdır.’ diyor romanda. Evin yaşlı kedisi Nina da bu yüzden, sahiplerinin eski kedilerini neden özlediklerini anlamaya çalışıyor bir bölümde:

Özledikleri, çok mutlu oldukları ama bir daha hiç dönmeyecekleri bir yerin, bir zamanın , bir dünyanın adıydı Felix. Yalnızca bir kedi değil, çok değer verip de kaybettikleri bir şeydi.

kedi mektupları

Kediler, mektuplarda sahiplerinin diğer davranışları üzerine de kafa yoruyorlar. Neden sahipleri hep böyle hüzünlüdür ki sanki?

Hayatın anlamı nedir, sorusu çok saçma geldi Gece’ye.Havadaki binlerce, milyonlarca koku;renk renk, biçim biçim,koku koku, titreşim titreşim kaynaşan hayat; rüzgarın ürpertisi, suyun ıslak serinliği, güneş ışınlarının ılık mutluluk iğneleri , çiçeklerin renkleri, otların kokusu; karnın acıkması, sonra açlık geçtikten sonra duyulan haz, tüylerin uçlarındaki tatlı ürperti, bir kedi üstünüze çöküp ensenizi dişleyerek mırnavlarken hissedilen ince şimşek çakışı, daha bunun gibi binlerce duygu, milyonlarca titreşimdir hayatın anlamı.

kedi mektupları

Romanın başlarında Nina, sahiplerinin üzgün hallerini kendi köpek deneyimi gibi görmeye çalışır. Ancak bir türlü de empati kuramaz; “Şurada bir kentte bir duvar yıkıldı diye iki yıldır bütün huzurları kaçtı evdekilerin.” Evde kullanılar bazı kelimeler de yabancıdır kediler için:

“Kimse aç kalmasın , kötülük olmasın demekte ne var? Kim istemez ki bunu? Biz kediler hepimiz komünistiz demek ki! “

Romanın sonlarına doğru anlıyoruz ki, kediler insanlara ne kadar yaklaşır onların dünyalarına ne kadar girerlerse mutsuz olmaya başlıyorlar. ” Biz hayatımızı yaşarız oysa insanlar hayatlarıyla dövüşürler” diyen kedi de ne güzel anlatır olayı aslında. Kediseverleri hem gülüp hem ağlatan Kedi Mektupları, kedi patileriyle kalbinize bir mühür vuracak.

kedi mektupları

Tüm kedilerin kara kışı atlatıp Aşk mevsimini görmesi dileğiyle…

Yazar Hakkında

admin

1 Yorum Var

  • Merhaba Hande Hanim! Adim Julia ve Polonyaliyim. Ama Turkce biliyorum Can Yayinlari tarafindan yayinlanmis Oya Baydar`in “Kedi mektuplarini” Polonya’ya siparis ettim. Kitap ulasti bana Ama … iki sayfada metin yok Safya 270 ve 271 yok 2015teki basimda. Lutfen, eger mumkunse fotograf cekebilir misiniz bu iki sayfadan … lutfen! Cok minnettar olacagim size…

Yorum Yaz