Dizi

Scenes From A Marriage

Yazar: admin

Ingmar Bergman ın 5 bölümlük dizisine ve aynı adlı filme dayanan “Scenes from a marriage” 2021 yapımı mini diziyi geçen hafta bitirdim. Oldukça sarsıcı ve samimi bir diziydi bana göre. Şunu söylemeliyim Oscar Isaac ve tanrıça Jessica Chastain 20 yıllık dostluklarının da etkisiyle rollerinin hakkını kesinlikle vermişler. Ödül töreninde de Oscar’ın Jessica’ya bakışları ve onu öpüşü oldukça konuşulmuştu.
Filmin içeriğine gelirsek film yapımcılarından biri, bu ilişki hakkında “…oldukça raw ve nude-üstelik bu sadece fiziksel anlamda değil…” ,diye bahsetmiş. Bence de bu ilişki öyle saf ve olağan ki kendi ilişkilerimizde mutlaka yaşadığımız anları ve olayları hatırlatıyor. Müziksiz sahneler gerçek yaşama uygun ve çarpıcı.
Filmin ana konusu aldatma , ayrılma ve kopamama. Hayatın gri renklerden oluştuğunu anlatıyor bize bu film. Aldatırsan=boşanırız, boşanırsak=görüşmeyiz, görüşsek de= sevişmeyiz gibi kati denklemler yok. Gerçek hayattaki gibi… Yaşamımızda da ilişkiler siyah ve beyaz gibi net ,yalın değildir. Bir sorunun çözümü kendi içinde ve kişiler arasında milyonlarca yolla halledilip kabul edilebilir. Aldatılmak, terkedilmenin sonrasında barışabilmek, görüşmek, konuşmak; evliliği uzun süre yaşamış, çokca zaman geçirmiş,konuşabilen,anlaşabilen, bir çocuğun doğumuna neden olmuş ve o eşsiz ana şahit olmuş, birçok engeli beraber aşmış, aynı şeylere gülmüş ve sövmüş insanlar için anlaşılabilir şeylerdir. Hangi insanın nasıl ve kiminle mutlu olacağını belirleyen kurallar yoktur hayatta. Jonathan ve Mira nın filmin sonunda dedikleri gibi birbirlerini kendi şekillerinde sevmeye devam etmelerini de anlamaları bu yüzdendir.
“I love you in my own deranged way and you love me in your complicated way.”
der Mira…


Aşkın tek tanımı olamaz, olmamalı. Her ilişki kendi içinde bir evrendir. Dışarıdan bakanlar için belki anlamsız ve saçma gelen şeylerin aslında bir değeri vardır.
Filmde Jonathan için çok üzülmştüm, ama Mira’ yı da anlayabildim bir yandan. Gitmesi gerektiğini düşünmüştü ve gitmeseydi daha mutlu olabileceği şüphesi onu hiç bırakmayacaktı.
“Sen yokken , yarın akşam bu evde neler yaşanacağını düşündün mü?” diye sormuştu Jonathan Mira ‘ya…
Scenes from a marriage, modern bir evlilik destanı diyebilirim. Muhteşem ve derin bir duygu fırtınası…iyi seyirler

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz