Kedi

Kedi Güncesi 3: Jessie,Bir Refüj Kedisi

Yazar: admin

Sizlere daha önce Tontuş ve kardeşini tanıtmıştım(bkz. Kedi güncesi 1) Bu kahramanımız ise ondan çok daha şanslı.Kedi

Jessie ya da şimdiki adıyla Korsan! Ona, bir gün işten eve dönerken iki işlek yolun ortasındaki küçük bir refüjde, çimlere sıkı sıkı yapışmış aç ve bitap halde miyavlarken rastladık. O kadar açtı ki eve varana kadar eşimin çenesine yapıştı ve emmeye başladı. Bir kaç aylıktı sanırım. Kahve beyaz tüyleri ıslanmış korkudan titriyordu. İlk gün bizden kaçıyordu. Ancak ertesi gün oyunlar oynamaya etrafı keşfetmeye başladı hemen. Çok oyuncuydu ve tatlıydı. Ancak bu evdeki saadetine küçük tüylü başka bir engel vardı: Kuşumuz Ekşi. Daha ilk günden eşimin kediyi sevmesine bozulmuş, kıskançlıktan adeta kudurmuştu. Jessie de pek uslu durmadı hani. Ekşi ‘yi görünce av pozisyonuna geçip bekliyordu yaramaz.

Facebook,mihav.com,ücretsiz sahiplendirme sayfalarına koyduğumuz sahiplendirme ilanları hemen sonuç verdi. İnsanlar her zaman küçük ve sevimli kedi ararlar, çirkin kedi varmış gibi! Bizimki de bu açıdan şanslı sayılırdı. Farklı rengi ve ördekli fotosuyla hemen dikkat çekmişti. Sahiplenen genç kız da onu almadan rüyasında bir kedi sahiplendiğini görmüş öyle aramıştı bizi.

Kedi

Jessie şu anki yuvasında!

Jessie yeni evinde ve çok mutlu şu anda. Fotoğraflarını alıyoruz ara ara. Bu açıdan biz de çok mutluyuz. Ancak ilk zamanlar çok endişelenmiştim bakım evine vermek zorunda kalacağımız için. Petshop bizim için bir seçenek bile değildi.Diğer bir konu ise beğenilmeyeceğiydi.İnsanlar çoğu zaman sağlıklı ve şirin hayvanlara yöneliyorlar. Ancak bana göre önemli olan kör bir köpeğe ya da sakat bir kediye sahip çıkabilmektir. Çünkü onların barınaklarda yaşaması çok daha zor.Kedi

Bizim eve her ay farklı bir hayvan misafir olur. Kanadı kırık martılar, hasta serçeler, kırlangıçlar ve  bazen kediler… Sonra doğaya dönerler,yuvalarına. Önemli olan onları sahiplenirken tıkmak değildir evin içine. Önemli olan sizin mutlu olmanız da değildir bence. Mutlu olmak için çocuk yapmaya benzer bu. Aslolan onun mutluğudur ve inanın bana bir kedi mutluysa insanı mutlu etmeyi çok iyi bilir.

Son olarak buradan Jessie’ye Üzgün Kediler Gazeli ile bir selam çakayım:

evler kedisiz yetim, sokaklar kedisiz üvey sayılır ben budalasıyım aşkın /beni de boynu bükük kedilerden sayın  /nasılsa ağzım var dilim yok…./kedilerimin kardeşiyim  /inceliği ve mahcubiyeti onlardan öğrendim /beni turnasız türkülerin,beni solgun bir kedinin kalbinde unuttular…

Yazar Hakkında

admin

1 Yorum Var

  • Merahaba Hande

    Öncellikle yazınızı okurken ve resimlere bakarken kedim kote geldi bir an aklıma. Yazınız için teşekkür etmek istiyorum öncelikle, ardından dediğiniz “İnsanlar çoğu zaman sağlıklı ve şirin hayvanlara yöneliyorlar” cümlesi en azından Edirne için geçerli değil (:

    Benim en çok üzüldüğüm nokta cins olan kedilere aslında sadece kediler değil tüm evcil hayvanlar desek daha doğru olacak sanırım, pet shop üzeriden satılması. Keşke Avrupa gibi bilinçli olsak, en azından sahiplenme ve sahiplendirme bilinci sokakta yaşamak zorunda olan hayvanlar için daha iyi bir ortam yaratma şansımızı doğururdu.

Yorum Yaz