Köpek

Kedi Güncesi 4: Tihar Köpek Şenliği

Yazar: admin

Tumblr’da uzun süre evvel gördüğüm bir video üzerine yazacaktım. Video, World For All Animal Care & Adoptions tarafından Mumbai’deki sokak köpeklerinin yaşamı üzerine yapılan bir çalışma. Bir sokak köpeğinin bir günü üzerine takılan kamerayla anlatılıyor. Videonun sonunda köpeğin öldüğü görülüyor ancak bu dramatik bir etki için yapılmış ve gerçek değil. Video için yorum yapmayacağım, seyrinize sunuyorum:

Ancak dünyanın her yerinde insanlar bu denli vahşi değiller ki biraz da ruhumuz ferahlasın diye bu yazıya güzel bir olayla devam etmek istiyorum.

Köpek Şenliği

Şu sıralar Çin’de Yulin Dog Meat Festival adı altında yapılan katliam haberleri bizi çileden çıkarmıştı ki Nepal’den gelen bu güzel görüntüler biraz olsun içimizdeki öfkeyi dindirdi. Nepal’de Tihar festivali olarak anılan şenlik  her yıl Ekim ayında çoğunlukla Çin’deki katliama tepki olarak yapılmakta.

Köpek Şenliği

Aslında bu şenlik Diwali’nin (hayvanların kutsandığı ışık bayramı) 2. günü ve köpeklere ayrılan kısmı. Köpekler Hindu Tanrısı Bhairav’ın bir temsilcisi olarak görülüyor. O gün, köpekler güzel yiyecekler ve çiçeklerle şımartılıyor. Polis köpekleri ise yarışmalara katılıp hizmetleri için ödüllendiriliyorlar. İnsanlar, köpeklerin aile üyeleri olduklarını ve bakımlarının da yapılması gerektiğini söylüyorlar.

Köpek Şenliği

Şenliğin ilk günü ölümün habercisi kargalara, üçüncü günüyse refah tanrısı Laxmi ‘nin temsilcisi olarak düşünülen ineklere ayrılmış. Dördüncü gün yeryüzünün temsilcisi boğa kutsanıyor. Festivalin son günü ise o kadar da heyecan verici olmayan bölümü, ama bize göre fazlasıyla ilginç: kızkardeşlerin erkek kardeşlerini onurlandırması.

Köpek Şenliği

Bu fotoğraflar bende dünyanın o yanına ait olduğum duygusunu uyandırıyor. Köpeklerin mutluluğu ise resmen yüzlerine yansımış. Çin’deki katliamın ise bu yıl son bulması ümidiyle…

sources:imgur  and  ibtimes

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz