Kitap

e-kitap vs. kitap

Yazar: admin

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih projesi kapsamında öğrencilere verdiği tabletler dağıtıldıktan 2 gün sonra kırık ve bozuk bir şekilde gelince kitaptan tablete hızlı bir geçiş olduğunu düşündüm. Aradaki boşluğu pekala e-kitap okuyucuları doldurabilirdi. Hem daha az maliyetli olur hem de öğrencileri kitap taşıyıp not alma zahmetinden kurtarırdı(sosyal medya tehlikesi olmadan)

e-kitap

4 yıldır bir Nook Simple Touch kullanıcısı olarak, e-kitapların eleştirecek hiçbir şeyi olmadığını düşünüyorum. Yeni nesil versiyonlarının aksine benim kullandığım okuyucu ışıksız,siyah beyaz ve onunla internete bağlanmak çok zor. Ama tek istediğim kitap okumak olduğu için maksimum pratik. Kelimelerin altını çizip not alabiliyor, dahili sözlükle anında kelimenin anlamına bakabiliyorsunuz. Kindle ve nook ‘un tablet tarzı versiyonları da var. İnternete girip sosyal medyaya da bağlanabiliyorsunuz. Ama ben en başından beri bunu gereksiz buldum çünkü internet sizi kesintisiz okuma yapmaktan her an alıkoyabiliyor.

e-kitap

Kitap ve e-kitap çelişkisinde ise ben de çoğu zaman arada kalıyorum. Kitaplık oluşturma konusunda çok istekliyim ancak Türkiye’deki kitap fiyatları ve yabancı dildeki sınırlı kaynaklar beni hep e-kitaba yönlendirdi. Hem Murakami’nin 1Q84’üne niye bir ton para verip koca kitabı yanımda taşıyayım ki?

Ne var ki ülkemizde e-kitap ,kitabın baskısından daha pahalı. Güncel kitapların korsan e-book ‘u ise çok zor bulunuyor. Ya da pdften çevirmeniz gerkiyor. Ancak biz bu kitap kokusu vs. sohbetleri yaparken artık interaktif kitaplar boy gösteriyor dünyada. Ya da dijital kitap diye bir şey duydunuz mu bilmiyorum. Şöyle ki:

e-kitap vs. kitap muhabbeti sürerken ben de bir kaç yararlı kaynak sunmak istiyorum e-book arşivinize. Şimdiden iyi okumalar…

gutenberg projesi

esenler belediyesi ödünç kitap uyulaması

e-book için en iyi websiteleri

open-culture

ücretsiz kitap için kütüphaneler

ingilizce kitaplar

http://e-kitap-arsivi-eksi.blogspot.com.tr/?m=1

Yazar Hakkında

admin

Yorumlar

Yorum Yaz